Mit vegyek fel? Cipő, ruha, egyéb apróságok - első rész

Nem mindegy, miben futunk, és bizony ez a megállapítás nemcsak a cipőre vonatkozik. Márkák és divatirányzatok, stílusok és pénztárcák, online rendelés, kommersz üzletláncok kínálata és futóbolt - vágjunk rendet a fogyasztói dzsungelben! 

A "mit vegyek fel" sorozatunk első része: mi az, amire okvetlenül oda kell figyelnem?

Aki azt gondolja, hogy  a futás filléres sport, azt sajnos ki kell ábrándítanom. Nyilván olcsóbb, mint síelni vagy konditerembe járni, de egyáltalán nem olcsó. Persze, tőlünk is függ, mire, mennyit költünk. És az is nagy igazság, hogy a futócucc vásárlás nem kidobott pénz, ellenben a cigi, Meki, KFC bizony az. 

Az első és legfontosabb a futás szempontjából a cipő. Miért? Mert védi az izületeidet, tartja a lábadat, óvja az egészségedet. Érdemes rá odafigyelni, költeni rá. 

Az elején abszolút megteszi egy átlagos sportcipő. A lényeg, hogy ne legyen se túl kicsi, se túl nagy, kényelmes legyen a lábadnak, és már mehetsz is. Ha viszont már eljutottál odáig, hogy várod az edzéseket, többet futsz, mint sétálsz, nos, akkor van értelme futócipőt vásárolni. 

"Képzeld, vettem egy futócipőt! Asics! Az jó lesz, ugye?" Ilyen és ehhez hasonló kérdést gyakran kapok érdeklődőktől, de az igazság az, hogy egy futócipő nem attól lesz jó, hogy milyen márkájú, hanem attól, hogy a te lábadra való-e, vagy  sem. Adidas, Asics, Nike, Mizuno, Hoka, Saucony, Puma, ON, New Balance: mindegyik márka nagyon jó, de nem biztos, hogy neked. A futócipőket elsősorban lábállás alapján kategorizáljuk, majd aszerint, hogy hol futunk benne (terepen vagy aszfalton).  

A futócipők lábállás szempontjából kétféle kategóriába sorolhatók: léteznek normál vagy neutrális és stabil cipők. Normált akkor érdemes venned, ha nem dől a lábad befelé, ha normálisan áll. A stabil cipők alátámasztással rendelkeznek, így segítik a befelé dőlő lábat a futásban. (Vannak, amelyek kevésbé, és vannak, amelyek jobban támasztanak.) És hogy honnan tudod, milyen cipőre van szükséged? Nos, ehhez el kell menned egy lábállás vizsgálatra, ahol alaposan megvizsgálják a lábadat. 

Ilyen lábállás vizsgálatok a nagyobb futóboltokban vannak (mindjárt írok róluk), és ha ott vásárolsz cipőt, akkor ingyenesek. 

Terepkategória szerint vannak a terepcipők és az aszfaltos futócipők. Általában aszfalton, rekortánon, földúton futunk, ezekből a cipőkből sokkal nagyobb a kínálat, míg terepcipőt azok vesznek, akik leginkább komolyabb terepeken futnak (tehát az erdei ösvény vagy árvízi töltés nem számít annak). Ugyanakkor nekik is van sima futócipőjuk, hiszen nem csak a Mátrában vagy a Pilisben csapatják heti négyszer. 

Szóval futóbolt. Nálunk három nagyobb futócipő bolthálózat létezik: a Spuri (www.futobolt.hu), a Nyúlcipő (www.nyulcipobolt.hu) és a Maratonman (www.maratonman.hu). Itt szakemberek dolgoznak, akik naprakészek, értenek a futáshoz, futócipőkhöz. A lábállás vizsgálathoz érdemes időpontot foglalni, s ha kiderül, milyen cipőre van szükséged, néhány kérdés megválaszolása után (mióta futsz, mennyit, mi a jelenlegi célod) ajánlani fognak csukát. Ezek a boltok Budapesten, de több városban is megtalálhatók. Nyilván az utazás macera, meg minden, de megéri felkeresni őket. Mindegyik boltban vásároltam már, abcsolút meg voltam elégedve: profik, kedvesek, segítőkészek. (Nem, sajnos nem kapok semmiféle kedvezményt a poszt miatt...)

Érdemes a cipőket felpróbálni, sétálni, futni bennük egy kicsit a boltban, befűzni, kifűzni, megforgatni, megcsodálni :)

A méret is fontos: a megszokott méretednél általában egy számmal nagyobb cipőt javasolnak, hiszen a futáskor megduzzad a lábad. 

Női, férfi? Nos, ez a két kategória is létezik, de pl. férfiben is van citromsárga vagy pink, nőiben is fekete vagy sötétkék.   

Amit nem szabad, főleg első vásárláskor: ne vásárolj netről! Nem ajánlom az Intersport és Hervis, Decathlon hálózatokat sem, mert az itt dolgozók többsége egyszerűen nem ért a futócipőkhöz, ők eladók, többnyire diákok. Nagyon aranyosak és jó fejek, de most itt azért többre lenne szükséged, mint pár kedves mondatra.

Még egy jó tanács: ne ragaszkodj a márkához. Tök mindegy, hogy egyébként egy Nike rajongó vagy, ha futócipőnél másik márka jön be, azt válaszd. Nyugi, szeretni fogod! 

És hogy én miben futok? Én egy tízezer forintos ezüstszínű Adidasban kezdtem (ez volt akciós a Hervisben), ez volt az átlagos sportcipő, amit az elején említettem. Aztán a Spurinál voltam lábállás vizsgálaton, egy enyhén stablis Asics volt a következő, majd jött a Mizuno évekig - ezekből már a normált vettem, mert kiderült, hogy a normál az igazán jó a lábamra. Aztán pár éve beleszerettem a HOKA-ba. Azóta abban futok. Legalábbis még egy darabig. A márkát ugyanis lehet váltogatni, sőt, kell is, hiszen a gyártók folyamatosan fejlesztenek, változtatnak.

Egy futócipő átlagosan 800-1200 km-t bír, szóval ha nem  föld körüli futásra készülsz, egy ideig használni fogod.   

 0392f727b4604032aeffb2b546f847da.jpg